A munkahelyi stressz kialakulásának egy másik jelentős oka, hogy számos ember olyan tevékenységet végez, amely nem az ő test-elme típusának megfelelő, így elkerülhetetlenül olyan környezeti ingereknek lesz kitéve, melyek természetes egyensúlyának felborulásához vezetnek. Így például a Váta típusba tartozók számára az olyan munkakörnyezet a legideálisabb, ahol a kiszámíthatóság és a rendszeresség uralkodik. A Váták természetüktől fogva igénylik a nyugalmat, a csendet és a meleg környezetet. A Váták általában mindenben gyorsak, ám hajlamosak a felületességre. Aktívak, beszédesek, impulzívak, kreatívak, fantáziájuk gazdag és eleven. Elméjük sokfelé és sebesen szárnyal, mások számára sokszor követhetetlen gyorsasággal. Ennek folytán kiemelkedően teljesítenek az olyan tevékenységekben, ahol gyors felfogás és reagálás szükséges, azonban nem képesek a koncentrációt és a fizikai aktivitást túl sokáig fenntartani, ezért különösen hálásak, ha van idejük egy rövidke pihenővel megszakítani a munkát, hogy feltölthessék „energiatelepeiket.” A nagy felelősséggel járó vagy vezető pozíciót jelentő munkákat általában nem szívesen vállalják el. Nehezen viselik a túl erős környezeti ingereket, a zajokat, az állandó készültséget, valamint a hideget és a huzatot. Idegrendszerük és érzékelésük kifinomult és érzékeny – a három típus közül a legkevésbé bírják a pszichés terhelést és az éjszakázást.
A forró Pitták igazi vezéregyéniségek és vállalkozó szellemek. Célorientáltak, igazi karrieristák, akik mindig följebb és előrébb akarnak jutni, különösen, ha van kivel versengeni! Jó szónokok, meggyőző tárgyalópartnerek, s ha egyensúlyban vannak, barátságosak és szívélyesek. A szétszórtságra hajlamos Vátákkal szemben hatékonyan és pontosan szervezik az életüket, igénylik a rendet és a rendezett környezetet. Találékonyak, intellektusok éles és pontos. Imádják a kihívásokat, ám gyakran ez lehet a vesztük is: vakmerőségük sokszor olyan helyzetekbe hozhatja őket, amellyel nem képesek megbirkózni, és sok esetben annyi terhet és feladatot vállalnak magukra, mely alatt egy idő után összeroppannak.
Temperamentumosságuk folytán hajlamosak az összeütközésekre, a konfliktusokra, továbbá az önzésre, a törtetésre és a „könyöklésre” – sokszor pedig az sem okoz nekik gondot, ha előrejutásukhoz másokon kell átgázolniuk. A Pitták nehezen viselik a meleg vagy forró környezetet és az erős fényt. Az állandó konfliktushelyzetekben pedig másokkal együtt előbb-utóbb saját magukat is felőrlik.
A hűvös, lassú, kedélyes Kaphák számára a kihívások, az aktivitás és környezeti ingerek az életet jelentik. Az ismétlődő egyformaság, az állandóság, valamint a mozgáshiány következtében könnyen tétlenné, kedvetlenné vagy letargikussá válnak. A Kaphák ezért olyan munkakörnyezetben virágzanak ki, ahol állandó mozgásban, változatosságban, újabb és újabb élményekben, találkozásokban, lehet részük. Imádnak utazni, és a gyorsan kifulladó Vátákkal ellentétben jól bírják a hosszabb, több napos utakat is. Testük erős, kitartó, az erősebb fizikai igénybevételek sem fárasztják ki őket. Remek állóképességük és stabil idegrendszerük folytán az extrém hosszúságú és intenzitású igénybevételekkel is megbirkóznak; terhelhetőségük és stressztűrő képességük a legjobb a három dósa közül, ezzel azonban nem feltétlenül kell visszaélni, a túlzott igénybevétel előbb-utóbb maradandó nyomot hagy a testben. A Kaphák jellemzően lassan, ám igen precízen dolgoznak. Felfogásuk, reakcióik a többieknél lassabbak, hosszú távú memóriájuk azonban kiváló. Érzelmeik nagyon mélyek, érzelmi konfliktusaikat nehezebben dolgozzák fel és felejtik el. „Hideg” dósaként jól viselik a meleget, számukra a nyírkos-hűvös környezet a legkellemetlenebb.
Önmagunk, természetünk alaposabb megismerése hatalmas segítséget jelenthet egy olyan munkakörnyezet kiválasztásában, amely valóban támogatja testi és lelki jólétünket. Az, hogy tisztában vagyunk saját adottságainkkal és korlátainkkal, lehetőséget ad arra, hogy tudatosan kerüljük el azokat a környezeteket és helyzeteket, amelyek negatívan hatnak ránk. Emellett pedig arra is rámutat, hogyan építhetjük be napi rutinunkba azokat az elemeket, amelyek hozzájárulnak belső egyensúlyunk megőrzéséhez. Ezáltal nemcsak hatékonyabban és eredményesebben végezhetjük munkánkat, de hosszú távon is fenntarthatjuk testi és lelki egészségünket.
Ne féljünk tehát változtatni, ha úgy érezzük, hogy a jelenlegi munkakörnyezetünk nem felel meg természetünknek! Legyünk bátrak új utakra lépni és olyan környezetet teremteni magunk körül, amely valóban harmonizál személyiségünkkel és természetes igényeinkkel. Csak így tudjuk igazán kibontakoztatni képességeinket, és olyan életet élni, amelyben nem csak munkánkban, hanem mindennapi életünkben is megtalálhatjuk a belső békét és elégedettséget.
Összállította: Dr. Pál Dániel
A legjobb felhasználói élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint például a cookie-k, amelyek tárolják az eszközinformációkat és/vagy hozzáférnek azokhoz. Ezen technológiákhoz való hozzájárulás lehetővé teszi számunkra, hogy ezen az oldalon olyan adatokat dolgozzunk fel, mint a böngészési viselkedés vagy az egyedi azonosítók. A hozzájárulás elmaradása vagy visszavonása hátrányosan befolyásolhat bizonyos funkciókat és funkciókat.