A havi ciklus előtti tünet együttes, a PMS (premenstrual syndrome) mintegy 150 tünetét tartja számon az orvostársadalom. A havi tisztulás gyakorta tekintjük a nő mindennapi életét megkeserítő kényelmetlenségnek, mert fáradtságot, érzékenységet, és a test különböző részein tapasztalható fájdalmat eredményez. Ugyanakkor az ájurvéda áldásnak tartja a ciklust, hiszen célja nem csupán a fogantatásra való felkészítés, de a szervezet méregtelenítése is.
A nőknek tehát havonta adódik lehetőségük testük megújítására, s az ájurvéda segíthet abban, hogy ezt az időszakot is kellemessé varázsolják.
Bár az orvosok manapság egyre inkább felismerik, hogy a stressz, a helytelen életmód és étrend mind-mind jelentős szerepet játszanak a PMS kialakulásában, nem igazán tudnak megoldást kínálni az oly sokféle tünetet mutató összetett gondra. Teljes megoldást sem a tabletták, sem a progeszteron pótlás, sem a vitaminok, de még a nyugtatók sem nyújtanak, hiszen ezek mind csak a tünetek egy-egy oldalát próbálják kezelni, nem pedig a tünetek gyökerét kutatják.
Az ájurvéda úgy véli, a tünetek akkor jelentkeznek, amikor a következő három, egymással szorosan összefüggő tényező egyike, másika vagy mindegyike megjelenik életünkben:
Vegyük hát sorra ezt a három tényezőt.
Nem nehéz belátni, hogy bioritmusunk ugyanolyan természetes ritmus, mint akár a nappal és az éjszaka vagy az évszakok váltakozása. Ezért, ha rendszeresen sérül, a szervezet egészére hatással lesz, azaz a havi ciklusban is rendellenességeket eredményez. Például az állandó késői lefekvés, a rendszertelen alvás vagy étkezés mind a természetes ritmust sértik.
Az ájurvédából ismert mind a három dósa (pszicho-fiziológiai típus), azaz a váta, pitta és kapha is szerepet vállal a menstruációs ciklus folyamatában. A váta a lefelé áramlás, a kapha a folyadéktermelés, míg a pitta a vér és hormonok, valamint a tisztulás aspektusáért felel. Ha pedig valamelyik dósa egyensúlya a nem megfelelő életmód miatt felborul, akkor a menstruációban általa vállalt feladat ellátása sérül, azaz az említett területen rendellenesség jelentkezik.
A tünetek, attól függően, hogy melyik dósa egyensúlya borult fel különbözőek lehetnek.
A váta dósa egyensúlyzavara esetén aggodalom, álmatlanság, görcsök és szorulás jelentkeznek.
A pitta dósa egyensúlyzavara ingerlékenységet, hányingert, erős vérzést és éhségérzetet hoz.
A kapha egyensúlyzavara pedig puffadással, vízvisszatartással, mellduzzadással és levertséggel párosul. Hogyha mindhárom dósa tünet-együttesben találunk ránk jellemzőt, az azt jelenti, hogy több dósánk, vagy éppen mindegyik dósánk egyensúlya felborult. Ilyenkor az a legjobb, ha először a váta dósa egyensúlyát állítjuk helyre, hiszen a váta egyensúlyzavara maga után vonhatja a többi dósa egyensúlyzavarát is, ezért is nevezik a váta dósát a dósák királyának.
A harmadik, havi ciklussal kapcsolatos gondokat okozó tényező az ama, avagy a nem megfelelő anyagcseréből visszamaradt tisztátalanság, méreganyag testben való felhalmozódása.
A természet tökéletes szervezésének köszönhetően a havi ciklus lehetőséget ad az ama eltávozására, ezért tapasztalhatunk ilyenkor hasmenést, hányingert, görcsöket, erős vérzést, s érezhetjük magunkat a ciklus után nagyon jól.
S mi idézi elő az ama felhalmozódását? A helytelen életmód, étkezés, a környezeti szennyeződés testben való felhalmozódása. Ha tehát szeretnénk szervezetünket megtisztítani a tisztátalanságtól, s ezzel együtt elkerülni az ama okozta PMS tüneteket, akkor egész hónapban fogyasszunk kevesebb alkoholt, koffeint, cukros vagy túl sós ételt, és kerüljük a gyorsételeket is, fogyasszunk minél tisztább, s lehetőleg otthon elkészített ételt, valamint töltsünk minél több időt a friss levegőn, a szabadban.
Ajánlott irodalom: Deepak Chopra: Tökéletes egészség (Édesvíz); Dr. Nancy Lonsdorf ájurvéda orvosnő írásai
A legjobb felhasználói élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint például a cookie-k, amelyek tárolják az eszközinformációkat és/vagy hozzáférnek azokhoz. Ezen technológiákhoz való hozzájárulás lehetővé teszi számunkra, hogy ezen az oldalon olyan adatokat dolgozzunk fel, mint a böngészési viselkedés vagy az egyedi azonosítók. A hozzájárulás elmaradása vagy visszavonása hátrányosan befolyásolhat bizonyos funkciókat és funkciókat.